Od czego zależy opłacalność fotowoltaiki?

Ceny prądu drastycznie wzrastają głównie dla przedsiębiorców, oraz spółdzielni, nie zmienia to faktu, że dla przeciętnego zjadacza chleba koszt jest również wysoki. Warto w tym czasie pomyśleć o instalacji paneli fotowoltaicznych. Zanim jednak wykonasz montaż, musisz zapoznać się z cenami montażu, wydajności, oraz samej opłacalności na przestrzeni lat. Warto wiedzieć już na wstępie, że nowe zasady rozliczeń nie zmieniają sytuacji firm. Fotowoltaika jest dla nich bardzo opłacalna, a statystycznie ma szanse zwrócić się już w 6-9 lat. Domowe instalacje zwracają się do 13 lat maksymalnie.

Montaż fotowoltaika czy się opłaca?

Opłacalność montażu, oraz instalacji fotowoltaiki można definiować w sposób różny. Przede wszystkim należy zrobić bilans zysków i strat dotyczący całej inwestycji, w czasie jej działania. Instalacja powinna działać nawet 25 lat. W tym wypadku opłacalność równa jest zyskom minus koszty ponoszone podczas eksploatacji instalacji fotowoltaicznej. Wiele osób skupia si jednak na samym zwrocie z inwestycji. Przez zwrot rozumiemy koszt początkowy w stosunku do zysków z jednego roku. Koszt instalacji fotowoltaicznej w przypadku domowej instalacji o mocy 5kWp kosztuje 25000 zł. Duża instalacja fotowoltaiczna o mocy 10 kWp to koszt 42000 zł. Kwoty te mogą się nieco różnić z uwagi na lokalizacje, czy miejsce montowania paneli. Zysk z fotowoltaiki wynika z wyprodukowanej przez nią energii. Zasilanie urządzeń w domu nazywane jest autokonsumpcją energii. Zysk z każdego kWh przeznaczonego na konsumpcję wynosi tyle ile wydawałbyś na zakup prądu od operatora. Większości wyprodukowanej energii nie da się zużyć, zwłaszcza latem. W ten sposób masz nadwyżkę prądu. Od kwietnia 2022 zysk z każdego kWh wynosi tyle ile średnia rynkowa cena sprzedaży z danego miesiąca energii elektrycznej.

Wydajność fotowoltaiki na przestrzeni lat

W Polsce instalacja o mocy 1kWp produkuje około 1000 kWh rocznie.  Z czasem moc komponentów fotowoltaicznych spada. Proces jednak zachodzi bardzo powoli. Najlepszy z nich stracił prawie 5% mocy przez całe 35 lat działania. W związku z tym, widać jaką przyszłość mają rozwiązania ekologiczne, oraz przyjazne dla środowiska. Budżetowe inwentory należy wymieniać po 15 latach. Lepsze komponenty tego typu można wymieniać po 20-25 latach. Falowniki mają ogromny wpływ na wydajność całej instalacji fotowoltaicznej.Im droższe urządzenie, lepszej marki o lepszych parametrach, tym lepsza wydajność całej instalacji fotowoltaicznej na przestrzeni lat. Nie warto więc oszczędzać na jakości.